Sezóna hub pomalu začíná. Pojďme se podívat na méně známé druhy hub, které lze konzumovat a společně s tím i na zdravotní benefity, které nám…
Houby jako superpotraviny
Houby se pro svojí nutriční a senzorickou hodnotu konzumují již celá staletí. V určitých kulturách jsou využívány i pro své léčivé vlastnosti. Jsou zdrojem vitamínů skupiny B, ergosterolu, draslíku, mědi, manganu a dalších cenných látek. Některé druhy hub jsou bohaté i na protizánětlivé složky, jako jsou mykosteroidy, karotenoidy, fenolické a indolové sloučeniny. Metabolity z některých stopkovýtrusných hub prokázaly antioxidační, antikancerogenní a protizánětlivé účinky.
Houby s příznivým účinkem na zdraví
Houževnatec jedlý (Lentinula edodes), neboli shiitake je stopkovýtrusá houba pocházející z Asie. Z této houby bylo izolováno mnoho látek vykazujících vysokou biologickou aktivitu. Hlavní účinnou látku představuje polysacharid lentinan. Dále byly objeveny aromatické látky a alkaloidy. Shiitake patří k nejkonzumovanější houbám na světě. Doporučuje se je konzumovat dostatečně tepelně upravené. V roce 2017 byla zveřejněna studie s novou formou dermatitidy, tzv. Shiitake dermatitida, ke které může dojít u citlivých jedinců po konzumaci syrové či polosyrové shiitake.
Rezavec šikmý (Inonotus obliquus), známý pod názvem čaga sibiřská je stopkovýtrusá dřevokazná houba rostoucí především v severních oblastech Evropy, Ameriky a v Rusku. Čaga obsahuje až 200 biologicky aktivních látek, k nejvýznamnějším patří beta glukany, fenolické látky (kyselina gallová, kávová, vanilová a další), steroly, alkaloidy, aminokyseliny, triterpenoidy aj. V 60. letech minulého století byl publikován výzkum prokazující zlepšení stavu pacientů konzumujících čagu v pokročilém stádiu rakoviny. Účinek tkví v cytotoxickém působení rezavce proti karcinogenním buňkám, přičemž zdravé buňky nejsou postiženy. Novější studie potvrzující tento účinek však stále chybí. Polysacharidy, polyfenoly a triterpeny obsažené v této houbě by však měly mít imunomodulační a antimutagenní vliv. Experimenty provedené na myších dále poukázaly i na příznivý vliv čagy na inzulinovou rezistenci.
Housenice čínská (Ophiocordyceps sinensis) je houba parazitující na larvách hmyzu. Vyskytuje se především na území Asie ve vysokých nadmořských výškách. Mezi hlavní biologicky aktivní látky obsažené v housenici patří cordyceptin a cordycepin. V tradiční čínské medicíně se využívá pro léčbu tuberkulózy, astmatu, bronchitidě, a plicní insuficienci. Housenici se přisuzuje pozitivní vliv na okysličení krve. Tohoto efektu se využívá i ve vytrvalostních sportech, kde bylo prokázáno až 50% potenciální zlepšení výkonu.
Boltcovitka (Auricularia auricula-judae), známější jako Jidášovo ucho je stopkovýtrusá houba hojně využívaná jak v kulinářství, tak i ve farmacii. V čínské medicíně se používá již od 6. století. Roste na uhynulých stromech a je rozšířena především v mírném pásu. Je zdrojem vlákniny, glukanů, draslíku, fosforu, hořčíku a vápníku. Vykazuje imunostimulační účinek, snižuje lipémii a glykémii. Využívá se při léčbě hemoroidů.
Hlíva ústřičná (Pleorotus ostreatus), dřevokazná houba z čeledi hlívovitých patří mezi oblíbené houby pro svoji příznivou chuť a vůni. Využívá se i ve farmaceutickém průmyslu. Je zdrojem β-glukanů, vitamínů skupiny B, draslíku, železa a fosforu. Přítomnost glukanů má protektivní antikancerogenní účinky, snižuje LDL cholesterol a imunostimulační vliv. Konzumace hlívy se doporučuje i pacientům s artritidou, osteoporózou, pro podporu růstu kostí a vlasů.
Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) je vzácná saprofytická houba využívaná zejména v Orientu. Plodnice korálovce jsou chutné, s ovocnou vůní. V Evropě se v kulinářství používá jen v luxusních restauracích. K významným aktivním látkám patří hericenony a erinaciny, které mají schopnost zprostředkovat produkci nervového růstového faktoru. Předpokládá se příznivý vliv na pacienty s neurodegenerativním onemocněním jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) patří ve východní medicíně k nejuznávanějším léčivým houbám. V Japonsku je známá pod názvem reishi, který se ujal i v České republice. Považuje se za královnu léčivých hub. Unikátní je pro svůj vysoký obsah triterpenoidů. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, mastné kyseliny, β-glukany a další cenné látky. Triterpenoidy mají protivirový a antibakteriální efekt. Houba vykazuje i příznivý vliv proti kardiovaskulárním onemocněním.
Zdroje:
Antonín, V. Houby jako lék. Praha: Ottovo nakladatelství, 2013. ISBN: 978-80-7451-257-5.
Navrátilová, Z. Rezavec šikmý – obsahové látky a léčivé účinky. Praktické lékárenství. 2016, 12(6), s. 237-239. Dostupné z: zde.
Navrátilová, Z. Šiitake – obsahové látky a léčivé účinky. Praktické lékárenství. 2015, 11(1), s. 23-23. Dostupné z: zde.
Li, S.P., Li, P., Lai, C.M., Gong, Y.X., Kan, K.K., Dong, T.T., Tsim, K.W., Wang, Y.T., 2004. Simultaneous determination of ergosterol, nucleosides and their bases from natural and cultured Cordyceps by pressurised liquid extraction and high-performance liquid chromatography. J. Chromatogr. A 1036, 239–243.
Muszyńska, B., Grzywacz-Kisielewska A., Kała K., Gdula-Argasińska J. Anti-inflammatory properties of edible mushrooms: A review. Food Chem. 2018 Mar 15;243:373-381. doi: 10.1016/j.foodchem.2017.09.149.
Watari, T., Tokuda, Y., Shiitake dermatitis, QJM: An International Journal of Medicine, Volume 110, Issue 12, December 2017, Page 849. doi: 10.1093/qjmed/hcx173.
Diskuze